top of page
FX1_1555.jpg

VOSKOVANIE

Od:
33.90€

Proces

Pred samotným voskovaním je potrebné auto dôkladne umyť, preto naši zákazníci najradšej kombinujú voskovanie so službou KOMPLET, kedy od nás odchádzaju s kompletne umytým auto z vnútra aj vonku a chráneným na dobu minimálne 3 mesiace. Po umytí je potrebné dekontaminovať karosériu od asfaltu, drobných častíc a  naletovej hrdze, ktorá vzniká napríklad trením bŕzd na aute alebo pri prechode cez železničné priecestia.  Tieto čiastočky hrdze lietajú voľne vo vzduchu a sadajú na autá. Po umytí a dekontaminácii auto vysušíme a prelepíme plastové časti. Tu prichádza na rad otázka: Aký vosk použiť?

Druhy voskov

Karnaubský vosk je vyrobený z listov brazílskej palmy Copernicia Prunifera a je to ten najodolnejší prírodný vosk. Karnaubský vosk vytvorí na aute prievzdušný povlak, ktorý chráni lak. Prírodný vosk dodá laku auta hlboký mokrý lesk, ktorý žiadnym syntetickým voskom nedosiahnete. Jeho nevýhodou je však slabá odolnosť voči teplotám a chemikáliám a taktiež jeho kratšia trvácnosť.

 

Syntetický vosky sú chemického zloženia. Sú vyrábané v laboratóriách z polymerov, ktoré obsahujú tisíce syntetických častíc, ktoré sa navzájom prepájajú a sú schopné sa viazať na molekuly farby laku a tým sa stávajú jeho súčasťou. Syntetické vosky nedodajú autu tak výrazný lesk ako Karnaubske prírodné vosky, ale majú výrazne väčšiu odolnosť voči chemikáliám a takisto vydržia na aute dlhšie.

 

Použitím syntetických voskov chránite lak auta na dobu 5-9 mesiacov, zatiaľ čo Karnaubský vosk chráni lak auta len na dobu približne 3 mesiacov.

Ďalšou možnosťou ochrany laku je hybridný vosk. Ako už názov predpovedá, hybridné vosky sú vyrobené ako z prírodných tak aj syntetických látok. Ich hlavnou charakteristikou je teda vysoký lesk, ktorý závisí od množstva karnauby a taktiež vysoká výdrž vďaka obsiahnutým polymerom. Pri používaní hybridného vosku teda stačí voskovať auto dvakrát ročne.

V autoumyvárni Orion

U nás v Orion odporúčame používať v teplejších mesiacoch vosk prírodný, teda Karnaubský vosk, kvôli vysokému lesku a v chladných mesiacoch zas syntetický vosk. Takýmto spôsobom je auto chránené po celý rok. Voskovanie auta výrazne predlžuje životnosť laku a šetrí veľa peňazí za prípadné opravy na laku. Lak auta musí byť vždy chránený a pokiaľ nemáme nové auto na ktoré dáme ochrannú fóliu v hodnote približne 2000€ a viac alebo 600€ za keramickú ochranu, ktorá vydrží približne rok, tak je vosk ideálnym riešením problému a dokonale splní účel ochrany laku.

Najlepšia ochrana laku

Voskovanie je najobľúbenejšia a najdostupnejšia ochrana laku auta. Vosk tvorí na aute vrstvu, ktorá chráni lak pred nepriaznivými vplyvmi počasia ako je sneh, mraz, dážď a silný vietor. Vosk takisto chráni auto pred hmyzom, vtáčím trusom, ktorého kyseliny poškodzujú lak a UV žiarením zo slnka, ktoré spôsobuje, že lak na aute vyzerá vyblednuto. 

 

Ďalšou výhodou voskovania sú silné hydrofóbne vlastnosti, inak povedané vosk odpudzuje vodu, čo oceníte hlavne pri ďalšej starostlivosti o auto. V neposlednom rade, voskovaním auta dodáte laku krásny hlboký lesk.

bottom of page