top of page
Untitled-3_edited_edited.jpg

Dekontaminácia laku

Od:
29.90€

Ako to funguje?

Čím dôkladnejšie umytie auta, tým viac chýb v laku odhalíte. Medzi najčastejšie poškodenia laku patrí kontaminácia - poškodenie laku zo vzduchu. Pri kontaminácii laku dochádza prilepovaniu alebo zapichávaniu drobných čiastočiek asfaltu, kamienkov, brzdového prachu, náletovej hrdze, živice alebo prípadne zanedbané zvyšky hmyzu. 

Stačí prejsť rukou po kapote a môžete cítiť drsnosť povrchu. Toto všetko rozhodne nepridáva na vonkajšom vzhľade a estetike vozidla. 

Každé auto si zaslúži 1-2x do roka dôkladne dekontaminovať pri voskovaní alebo nanášaní inej ochrany laku si to priam vyžaduje.

Dekontaminácia laku má dve podoby

Chemická dekontaminácia a mechanická dekontaminácia. Pri chemickej dekontaminácii používame na odstránenie kontaminantov prípravky určené na odstránenie asfaltu a náletovej hrdze. Pred samotnou dekontamináciou je dobré auto najskôr pomocou opláchnutia zbaviť väčších voľných nečistôt. Následne nastriekame dostatočné množstvo prípravku priamo na lak a necháme niekoľko minút pôsobiť. Potom auto opláchneme vodou. Tento proces nie je náročný a v prípade potreby ho môžeme viackrát opakovať. 

Mechanická dekontaminácia si vyžaduje podstatne viac času a slúži nám na odstránenie niektorých druhov kontaminantov, ktoré pomocou chemickej dekontaminácie nedokážeme odstrániť a taktiež častíc, ktoré sú príliš veľké aby sa z laku pomocou prípravku odbúrali a uvoľnili. Pri mechanickej dekontaminácii používame tzv. ‘clay’, ktorý nám pripomína plastelinu. Na lak nanesieme dostatočné množstvo lubrikantu a ľahkých vodorovným a zvislým šúchaním po laku ‘clayom’ odstránime drobné kontaminanty zapíchnuté v laku. Proces zakončíme opätovným umytím. 


 

Náletovej hrdze, asfaltu a iným drobným čiastočkám prilepeným na lak auta sa nedokážeme vyhnúť a bežným umytím ich nedokážeme odstrániť. Zanedbanie dekontaminácie laku môže mať zly vplyv na budúcnosť autá. Lokálna korózia je jedným z hlavných dôsledkov zanedbania dekontaminácie. Preto odporúčame auto 1-2x do roka dekontaminovať. Aj keď ide o náročnejší proces výsledok stojí rozhodne zato. Zvýši sa nielen kvalita laku ale vďaka tomu aj na pohľad auto vyzerá krajšie.

Čistý a hladký lak

Dekontaminácia laku je proces odstránenia kontaminácie - náletovej hrdze, asfaltu, drobných kamienkov, brzdového prachu a živice z laku auta. Takáto kontaminácia vzniká pri bežnom používaní auta a spôsobuje vizuálne poškodenie na povrchu laku, ktoré je možno cítiť aj pri dotyku. Dekontamináciu odporúčame aspoň 1-2 krát ročne.

bottom of page